Avrupa Sinema Ödülleri 2023: Bu yıl En İyi Sinema seçenekleri kim kazanacak? - Haberciler.orgHaberciler.org

25 Haziran 2024 - 14:47
SON DAKİKA

Avrupa Sinema Ödülleri 2023: Bu yıl En İyi Sinema seçenekleri kim kazanacak?

Avrupa Sinema Ödülleri’nde 2023’ün En İyi Avrupa Sineması ödülüne aday gösterilebilmesi için beş film yılın en güçlüleri arasında yer aldığından bunu söylemek zor. Adaylara katılabilecek tahminlerimizi veriyoruz.

Avrupa Sinema Ödülleri 2023: Bu yıl En İyi Sinema seçenekleri kim kazanacak?
Son Güncelleme :

25 Aralık 2023 - 12:00

Avrupa Sinema ÖdülleriAvrupa sinemasının en büyük başarılarını ödüllendiren ödül törenleri hızla çoğaldı.

Bu hafta sonu (9 Aralık Cumartesi) Berlin’de yapılacak törenler, Euronews Culture’da canlı yayınlandı, ve sizi tüm sonuçlardan haberdar etmek için sitede yer alacaksınız.

Ve bu yıl özellikle güçlü bir yıl…

Bu yıl prestijli En İyi Avrupa Sineması sertifikasına aday gösterilen filmlerden üç dünya prömiyerini Cannes’da yaptı ve orada büyük ödüller kazandı ( Bir Düşüşün Anatomisi-Altın Palmiye; İlgi Alanı– Cannes Grand Prix’si ve FIPRESCI Ödülü; Düşmüş yapraklar– Jüri Ödülü), diğer iki adayın prömiyeri bu yıl Venedik’te yapıldı – Yeşil KenarlıkVe Ben Kaptan– ve ayrıca ödüllerle geri döndü: Sırasıyla Jüri Özel Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu.

Bu sıkı bir yarış ve onun katılması muhtemel olarak ana lige götürülebilir.

Tahminlerde bulunmaya başlamadan önce En İyi Sinema adaylarına detaylı olarak göz atalım…

Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chute)

Yönetmen: Justine Triet (Fransa)

Bu yılın Altın Palmiye ödülünü kazanan Sandra Hüller’in (bu yıl iki kez En İyi Kadın Oyuncu’ya aday gösterildiği) muhteşem performansıyla dolu, büyüleyici bir mahkeme salonu dramasına dönüşen olası bir Alp cinayetinin ilgi çekici hikayesi anlatılıyor. Bir Düşüşün AnatomisiVe İlgi Alanı).

Yönetmen Justine Triet’nin Fransızların saçmalığı, karmaşık ebeveynlik ve ilişkilerdeki sorumluluğun getirdiği yükleri ele alıyor. Özellikle ilişkilerin herkesin görebileceği şekilde yansıtılmasında, bu yönetmenlerin çoğunluğunun kadın düşmanlarının önyargıları açığa çıkarmak için yargı sisteminin bir yayılma tahtası olarak kullanılmasına olanak sağlıyor. Baş karakter Sandra (Hüller), masumiyetinin görülmemesi için mücadele eden ülkü kurbanı değil; ilişkilerin kusurluluğundan bir şekilde bahsediyor ve hayatta kalmak için savaşan kusursuz şehit düzenli klişe figürün aksine, kendini tam anlamıyla bir insan gibi hissediyor.

Senaryonun en etkileyici yanı, sıkıntıya girmek yerine, Temel oran (Cinayetle suçlanan biseksüel romancı Sandra, Sharon Stone’un Catherine Tramell’i gibi kağıt üzerinde), sinemanın algısı ve hikaye anlatımı üzerine daha ağır hareketlerle çok daha fazla ilgilendiği ortaya çıkıyor. Hal böyle olduğunda, saran oranlarının kendiliğinden sona ermesi oluşur.

Sinema, olasılıklar En İyi Senaryo ve En İyi Uluslararası Sinema ödüllerini alarak ödüllerin favorisi olmaya başladı. Gotham Bağımsız Sinema Ödülleri New York Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dilde Sinema ödülü. Avrupa Sinema Ödülleri’nde, En İyi Sinema, En İyi Yönetmen, En İyi Senarist ve En İyi Kadın Oyuncu olmak üzere tüm kategorilerde büyük ödülün kazanılacağı için her türlü nedenimiz var. Ayrıca EFA’lar geçen sene gördüğümüz gibi aynı sinemaya birden fazla değer vermekten öteye geçemiyor. Hüzün Üçgeni Dört ödül kazandı: En İyi Sinema, Yönetmen, Senarist ve Erkek Oyuncu. Bu alanı izleyin… Ancak, Bir Düşüşün Anatomisi Uygun duygusal derinliğe sahip düşündürücü bir drama, daha önceki Cannes kazananları kadar kalıcı güce sahipmiş gibi görünüyor. Bunu cesaretlendirebilirler, zaten abartılmış bir leke. Bununla birlikte, uluslararası seyirciler onu çok sevdi ve Berlin’den birçok ödülle ayrıldısa şaşırmadı.

Umalım da Cumartesi günü kazananlar geçen seneye göre biraz daha çeşitli olsun, böylece daha fazla film izlenebilir…

Düşen Yapraklar (Kuolleet Lehdet)

Yönetmen: Aki Kaurismäki (Finlandiya, Almanya)

Aki Kaurismäki bu yıl Cannes Sinema Şenlik’e en iyi yarışma filmlerinden birini sundu. Düşmüş yapraklarJüri Ödülü’nü üçüncülükle kazandı ve En İyi Uluslararası Sinema kategorisinde 2024 Oscar adayı seçildi.

Altı yıl aradan sonra ilk sineması ve ‘işçi sınıfı üçlemesinin’ dördüncü bölümü için ( Cennetteki Gölgeler, Ariel, Kibrit Fabrikası Kızı ), Finli duygusuz usta 2023’ün en sıcak, kasvetli romantik komedisini sunabildi. Ve ortaya çıktı ki, Finlilerin kendini iyi hissetmesi garip bir şekilde bağımlılık yapıyor.

İki kayıp ruhun, tüm zorluklara rağmen tuhaf ve güzel bir bağ kurmasını konu alan temel anlatı, pek çok genel Hollywood kuralını karşılıyor. Bununla birlikte, yerli trajikomik melankoli harikalar yaratılıyor; yönetmen, Kaurismäki’nin şaşmaz tüm özellikleri taşıyan, neşeli bir komediye dönüşen bir işçi sınıfı aşkını şekillendiriyor: karakterlerin ifade edemediği derinden arındırılmış sessiz ayırmalık; alaycı komik sözler ve esprili espriler; film yapımcısının kahramanlarına – özellikle Ozu ve Bresson’a – birkaç kurnaz; ve yönetmenin görüntü yönetmeni Timo Salminen ile devam eden ortaklığını kınayan, hassas bir şekilde oluşturulmuş, hedeflerle yıkanmış ve hazırlanan renk programına sahip portreler.

Yönetmenin hayranları burada yeni bir şey bulamayacak ama yine de bunu deneyimlemek mutlak bir keyif. Dünyadaki parçanız olduğunda etrafı saracak tek şey, tesadüfi karşılaşmalara teslim olmak ve kapıdan bir adım bile atmadan sevgiyi kucaklamanın bir hatırlatıcısıdır. Ve bugünlerde buna daha çok gelişmiş var…

En İyi Sinema, En İyi Yönetmen, En İyi Senarist, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında aday gösterildi. Başka bir yılda, bu kategorilerin galibiyeti için bir şans sağlandı. Ancak bunun gölgede kalacağına dair gizli bir şüphemiz var. Bir Düşüşün Anatomisi

Yeşil Sınır (Zielona Granica)

Yönetmen: Agnieszka Holland (Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika)

Yeşil Kenarlık Devam eden AB krizinin duygusal açıdan yıkıcı bir ithamıdır ve Agnieszka Holland’ın en iyi filmlerinden biridir. Orada söyledik.

Başlık, Belarus ve Polonya arasında sahipsiz ayrı ayrı ormanlara mevcut durumda bulunmaktadır. Orada, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen mülteciler çaresizce Avrupa Birliği’ne ulaşmaya çalışıyor ve hem Belarus hem de Polonya hükümetleri tarafından denetlenen absürt bir ileri geri gidişin ortasında sıkışıp kalmış halde buluyorlar. Mülteciler AB’ye güvenli geçiş vaadiyle sınıra çekiliyor. Gerçek şu ki onlar, Belaruslu diktatör Alexander Lukashenko’nun yönettiği hileli bir oyunun siyasi piyonları; İki taraf arasında aşırı derecede tahliye ediliyorlar, her ikisi de herhangi bir sorumluluk üstlenmiyor ve onları korkunç derecede belirsiz sonu bir duruma mahkum etmeye devam ediyor.

Yeşil Kenarlık Gelecek yıl göreceğiniz en sürükleyici filmlerden biri (heniz çoğu Avrupa’da yayınlanmadı). Keskin ve sinema açısından güçlü bir film. kri-du-coeurbu sessizlere ses verir.

Hollanda bunu yönetmenin notlarında en iyi şekilde ifade ediyor: “Çağdaş zamanların tüm sorunlarıyla yüzleşmenin büyük hayal gücü ve cesaretinin bir dünyada hayatta kalması. Sosyal medya devrimi ve yapay zeka, gerçek seslerin duyulmasını giderek zorlaştırdı. Bana göre eğer o ses için mücadele etmiyorsanız, bizi dramatik seçimlerle karşı karşıya bırakan önemli, acı verici, bazen çözülemeyen hikayeler hakkında sorular sormak için mücadele etmiyorsanız arka ile meşgul olanın hiçbir anlamı yok.”

Bu yılki ana ödül için sinemayı değiştirme; Sadece zamanında mesaj nedeniyle değil, aynı zamanda haklı öfke ile zekice film yapımını bu kadar ustaca harmanlamayı başaran, bizi zorlayacak bir zorbalığa teslim olmayan bir insan öyküsünü anlatan filmin nadir olması nedeniyle. konu beyaz perdede göçmen anlatıları olduğunda izleyicinin yorgunluğunu artırıyor.

Polonya’nın insanlık dışı politikalarına seslenen ve Avrupa’nın kolektif olarak içinde yer aldığı jeopolitik montaj kolektif sorumluluk hakkında hayati sorular soran sinema, nefretin hedefi oldu. Örneğin Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro şöyle etiketledi: Yeşil Kenarlık Sinemayı görmeden “Üçüncü Reich propagandası” olarak. Aferin orada. Hollanda’ya ve filmine yönelik sağcı zehirAvrupa Sinema Yönetmenleri Federasyonu (FERA) ve Avrupa Sinema Akademisi’nin (EFA) desteğiyle karşı çıktı.

Çarpıcı ve şefkatli bir sinemayı yüceltmenin VE bir mesaj göndermenin hediye vermekten daha iyi bir yolu olabilir mi? Yeşil KenarlıkBu Yılın En İyi Sineması mı?

Ben Kaptan (Io Capitano)

Yönetmen: Matteo Garrone (İtalya, Belçika)

Venedik Sineması Şenlik’in bu yılki güçlü isimlerinden biri olan İtalyan yönetmen Matteo Garrone’un filmi oldu. Io CapitanoBu da göçmenlere farklı bir boyut kazandırıyor.

Bunu yaparken, En İyi Erkek Oyuncu gerçek bir kişinin katılabileceği, denizcilik veya navigasyon deneyimi olmayan ancak bir insan kaçakçısı tarafından kaptanlık görevini üstlenmek ve bir tekneyle görevlendirilen Seydou’ya (Seydou Sarr) odaklanarak çalışıyor. Akdeniz’de 250 kişi.

Io Capitanogerçek hayattaki olaylardan ilham alıyor ve kendileri için daha iyi bir yaşam yaratma hayaliyle Avrupa’ya tehlikeli bir şekilde saklanan pek çok kişi içinde bulunan kötü durumu yansıtan Hades’e düşüşe sağlam bir bakış sunuyor.

Beğenmek Yeşil Kenarlık derece derece güncel. Ancak En İyi Sinema aday listesindeki beş film arasında en zayıf gibi duruyor. İzlemeye değer olsa da bu yıl ana gongla eve geleceğinden şüpheliyiz.

İlgi Alanı

Yönetmen: Jonathan Glazer (Birleşik Krallık, Polonya, ABD)

Jonathan Glazer’ın yürek parçalayıcı Holokost dramı İlgi Alanı Bu yıl EFA adaylıklarında başı çekiyor ve En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film, Birleşik Krallık’ın 2024 Oscar’larına resmi olarak seçildi. Sizi sarsacak son derece rahatsız edici ve cüretkar bir sinema – önceki Ocak ayındaki sinemalarda izleyeceksiniz.

Martin Amis’in 2014 tarihli romanından bir şekilde uyarlanan, İlgi AlanıGlazer’ın 2013’ün ardından 10 yıl aradan sonra ilk uzun metrajlı filmi. Derin’in Altında . Toplama kampı duvarının diğer evlerinde aileleri için rüya gibi bir hayat inşa eden Auschwitz kampı komutanı Rudolf Höss (Christian Friedel) ve eşi Hedwig’in (Sandra Hüller) hikayesi anlatılıyor. Ailenin günlük evcimenliğini gözlemliyoruz: Dostça ziyaretleri, evi şehirli tutan hizmetçiler, Cennet bahçesiyle ilgilenen Hedwig ve ölmekte olan bir bahçenin yanında inşa edilmiş yaşam mekanizması takdir eden Hedwig.

Yüzlerce film Holokost konusunu ele aldı, ancak çok az İngiliz yönetmen Jonathan Glazer’ın bunu başarmayı başardı. İlgi Alanı . Çok sayıda kişi beğeniyor Schindler’in ListesiVe Saul’un oğlu Toplama kamplarının duvarları içinde yaşananların hayal bile edilemeyeceğini hatırlattı ve birçoğu Hannah Arendt’in “kötülüğün sıradanlığı” olarak adlandırdığı noktaya değindi. Ancak çok az kişi bu terimi alıp bu kadar tüyler ürpertici bir şekilde beyazperdeye taşındı; yalnızca kötülüğün arkasındaki sıradanlığı değil, aynı zamanda en ağza alınmayacak suçları işleyenlerin hayatlarının ardındaki rahatsız edici şekilde öğrenilebilen insanlığı da keşfetti.

Glazer’ın sineması, biçimsel düzeyde, benzer mekanlar söz konusu olduğunda geleneksel boyutlarda yıkanan cesur bir ustalık eseridir. Sinema bölümü, (diğer pek çok şeyin yanı sıra) çerçevelemenin ve seyrek olarak kullanılan gezici çekimlerin nasıl bu kadar çok şey ifade ettiği ve aynı zamanda dağıtıcıları olan Mika Levi’nin vızıltısıyla ani monokrom ekranların yarattığı etkiyi analiz ederek, önümüzdeki yıllarda bu filmde dışarıda yemek yiyecek olacak. Hades’in en derin çıkışlarından yayılıyormuş gibi hissedilen alarm sesleri.

Glazer’ın Nihai Çözüm’e dair cesur tasvirinde takdir edilecek ve çözülecek çok şey var. Zaten bizim 21. Yüzyılın En İyi Avrupa Filmleri Bu listede Avrupa sinemalarında gösterime girseydi büyük olasılıkla 2023’ün En İyi Sineması sıralamasında en üst sıralarda yer alırdı. İzleyiciler için biraz fazla cüretkar olma ihtimali var ve biz de heyecanlanırdık. Cumartesi günü En İyi Sinema’yı alırsa, Glazer En İyi Yönetmen kapsamını almazsa göklere lanet etmiş olacaktım.

Tahminciler

Kristal kürelerimizi genişletebiliriz 36. Avrupa Sinema Ödülleri’nin kazananlarını tahmin ediyoruz. Yukarıda da anlayabileceğiniz gibi, pek çok film ödülünü almayı hak ettiği için bu yıl zor bir yıl yapıldı.

Bununla birlikte, işte şöyle:

Avrupa Sineması:

Kazanacak:BİR DÜŞÜŞÜN ANATOMİSİ (ANATOMIE D’UNE CHUTE) – Yönetmen: Justine Triet (Fransa)

Kazanmalı:YEŞİL SINIR (ZIELONA GRANICA) – Yönetmen Agnieszka Holland (Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika)

Avrupa Direktörü:

Kazanacak:Agnieszka Hollanda için YEŞİL SINIR

Kazanmalı:Jonathan Glazer için THE ZONE OF ILTEREST

Avrupalı ​​Kadın Oyuncu:

Kazanacak:BİR DÜŞÜŞÜN ANATOMİSİ / İLGİ ALANINDA Sandra Hüller

Kazanmalı:BİR DÜŞÜŞÜN ANATOMİSİ / İLGİ ALANINDA Sandra Hüller

Avrupalı ​​Aktör:

Kazanacak:Josh O’Connor LA CHIMERA’da

Kazanmalı:Vaat Edilen Topraklarda Mads Mikkelsen

Avrupalı ​​Senarist:

Kazanacak:Justine Triet ve Arthur Harari için Bir Düşüşün Anatomisi

Kazanmalı:DÜŞEN YAPRAKLAR için Aki Kaurismäki

Avrupa Belgeseli:

Kazanacak:DÖRT KIZ (LES FILLES D’OLFA) – Yönetmen: Kaouther Ben Hania (Fransa, Tunus, Almanya, Suudi Arabistan)

Kazanmalı:DÖRT KIZ (LES FILLES D’OLFA) – Yönetmen: Kaouther Ben Hania (Fransa, Tunus, Almanya, Suudi Arabistan)

Avrupa Keşfi – Prix FIPRESCI

Kazanacak:NASIL SEKS YAPILIR’ın yönettiği Molly Manning Walker (Birleşik Krallık, Yunanistan)

Kazanmalı:VINCENT ÖLMELİ (VINCENT DOIT MOURIR) Yönetmen: Stéphan Castang (Fransa)

2023 Avrupa Sinema Ödülleri’nin kazananları 9 Aralık Cumartesi günü Berlin’de açıklanacak. Gecenin tamamı ve Euronews Culture’a yer işareti için özel röportajlar yayınlandı. Ve belki kaç kategoriyi doğru çağırdığımız için bizi alkışlayabilirsiniz.

gaziantep escort herabet giriş ikili opsiyon bahis herabet getirbet getirbet bonusal ankara escort eryaman escort adana escort herabet tv aresbet giriş çankaya escort gaziantep escort bayan gaziantep escort casino Güvenilir Bahis siteleri
mersin escort youtube izlenme hilesi gaziantep escort bayan gaziantep escort gaziantep escort